"Mały kleszcz - duży problem?"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 maja 2020

Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Kleszcze - krwiopijne pajęczaki należące do typu stawonogów. Bytują głównie w obszarach zalesionych, trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, na leszczynie, ale również w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Dla ludzi zagrożenie stanowią przede wszystkim przenoszone przez nie choroby. Pomimo rozwoju medycyny nadal najlepszą i najskuteczniejszą metodą obrony przed chorobami odkleszczowymi jest unikanie kontaktu z zakażonymi stawonogami.

 

Aby ustrzec się przed ukłuciem kleszcza:

  • Ubierz się odpowiednio, ubranie powinno chronić całe ciało, także głowę. O odpowiedni strój zadbaj zwłaszcza podczas prac polowych, spacerów w lesie, zbieraniu owoców runa leśnego. Ubranie w jasnym kolorze ułatwia zauważenie kleszcza;
  • Nie siadaj bezpośrednio na trawie, zawalonych drzewach;
  • Unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – wybieraj przetarte ścieżki;
  • Stosuj środki odstraszające kleszcze (repelenty);
  • Obejrzyj starannie całe ciało po powrocie z lasu lub parku. Szczególnie sprawdź głowę na granicy włosów i za uszami oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna – pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu.

Poniżej do pobrania ulotka informacyjna.

Zuzanna Jaskot

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-05-08
Data publikacji:2020-05-08
Osoba sporządzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Osoba wprowadzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Liczba odwiedzin:1249