Światowy Dzień Bez Tytoniu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 maja 2017

Światowy Dzień Bez Tytoniu (ang. World No Tobacco Day) obchodzony jest każdego roku w dniu 31 maja. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Jest to okazja do prowadzenia akcji edukacyjnych zachęcających do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego.

Tegoroczne hasło obchodów  to: „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”. Celem akcji jest wykazanie zagrożenia, jakie przemysł tytoniowy stwarza dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli oraz zaproponowanie środków, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem tytoniowym.

W ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera 6 milionów ludzi na świecie. Używanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od wieku, płci, rasy czy pochodzenia kulturowego. Przynosi chorobę lub śmierć, zubożenie rodzin i gospodarki narodowej.

Wydatki na tytoń mają negatywny wpływ na gospodarkę poprzez zwiększenie kosztów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. Wpływa to na zwiększenie nierówności zdrowotnych i pogłębienie ubóstwa.
Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczają wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Z produkcji tytoniu powstaje również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Marta Pers

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-30
Data publikacji:2017-05-30
Osoba sporządzająca dokument:Marta Pers
Osoba wprowadzająca dokument:Marta Pers
Liczba odwiedzin:1613