Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu

Strona główna

Najnowsze aktualności

Przejdź do - Punkt%20informacyjno%20-%20edukacyjny%20w%20Zespole%20Szkół%20Odzieżowych%20w%20Poznaniu

"Bezpieczne Walentynki" w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu

13 lutego 2018

Dnia 9 lutego w ramach akcji „Bezpieczne Walentynki” w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu zorganizowano stoisko informacyjno - edukacyjne.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: "Bezpieczne Walentynki" w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu

"Bezpieczne Walentynki"

8 lutego 2018

Z okazji nadchodzącego Święta Zakochanych Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna organizuje akcję informacyjno – edukacyjną  „Bezpieczne Walentynki”, mającą na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: "Bezpieczne Walentynki"
Przejdź do - ulotka%20

Patent na bezpieczne ferie

22 stycznia 2018

Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Patent na bezpieczne ferie

Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego - dane na dzień 19.01.2018r., godz. 9.00

19 stycznia 2018

   Na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego w okresie od marca 2017r. do 19.01.2018r. godz. 9.00 zarejestrowano ogółem 313 zachorowań, w tym 266 u mężczyzn w wieku od 4 do 61 lat oraz 47 zachorowań u kobiet w wieku od 7 do 69 lat. Odnotowano 210 hospitalizacji, 103 osoby leczono ambulatoryjnie. Zebrane dane wskazują, iż 58 osób chorych na WZW typu A udzieliło informacji, iż w okresie narażenia na zachorowanie przebywały w krajach: Niemcy, Austria, Słowacja, Grecja, Czechy, Malta, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Turcja, Litwa, Włochy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Dania, Francja, Wietnam. Sytuację epidemiologiczną zachorowań na WZW typu A w mieście Poznaniu oraz powiecie poznańskim w latach 2006-2016 przedstawiono na ryc.1.p>

Aktualną sytuację epidemiologiczną dot. zachorowań na WZW typu A dot. miasta Poznania i powiatu poznańskiego przedstawiono w tabeli 1.

Ryc. 1

Weronika Gołąbek
Czytaj więcej o: Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego - dane na dzień 19.01.2018r., godz. 9.00

Profilaktyka grypy

11 stycznia 2018

W związku z trwającym   sezonem zachorowań na grypę w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i w ramach akcji „Zaszczep się wiedzą” udostępniamy materiały informacyjno-edukacyjne.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Profilaktyka grypy

Bezpłatne testowanie w kierunku HIV

29 listopada 2017

Jednym z elementów profilaktyki choroby AIDS jest badanie krwi  w kierunku HIV. Informujemy, że w Poznaniu można bezpłatnie i anonimowo  poddać się testowi w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym, mieszczącym się w Budynku Noble Tower przy ul. Dąbrowskiego 77. Szczegóły w załączonej ulotce.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Bezpłatne testowanie w kierunku HIV
Przejdź do - plakat%20informacyjny%20o%20akcji

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

29 listopada 2017

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zorganizowano akcję antynikotynową. Psycholog wojskowy Marzena Kościelniak  wygłosiła wykład o szkodliwości palenia, o naturze uzależnienia od nikotyny oraz o skutecznych sposobów pozwalających rzucić palenie. Po wykładzie pracownicy PSSE w Poznaniu przeprowadzili wśród zainteresowanych osób pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i zachęcali palaczy do podjęcia wysiłku zerwania z nałogiem.

 

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

23 listopada 2017

Na dzień 1 grudnia, jak co roku przypada Światowy Dzień AIDS. Pomimo wielu lat walki z chorobą sytuacja epidemiologiczna nie jest korzystna. Z danych Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że  od 1 stycznia 2017 r. do 15 listopada 2017 roku na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego zarejestrowano 104 nowe zakażenia HIV, w tym: 3 kobiety i 101 mężczyzn oraz 8 zachorowań na AIDS.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
Przejdź do - LOGO

18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

22 listopada 2017

      W tym roku już po raz dziesiąty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku. Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.

Anna Stejakowska
Czytaj więcej o: 18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
Przejdź do - akcja%20antytytoniowa%20w%20Starostwie%20Powiatowym%20w%20Poznaniu

Akcja antytytoniowa w Starostwie Powiatowym w Poznaniu

17 listopada 2017

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu zorganizowała akcję antytytoniową.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Akcja antytytoniowa w Starostwie Powiatowym w Poznaniu