PROGRAM OGRANICZANIA ZDROWOTNYCH NASTĘPSTW PALENIA TYTONIU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Program określa priorytetowe cele i zadania na lata 2014-2018, na jakich powinny opierać się działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w społeczeństwie polskim. Głównym jego celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy w odniesieniu do czynnego i biernego palenia.

Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia realizuje zadania dotyczące informowania i ostrzegania o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu (Zadanie 4 POZNPT).

Programy i akcje podejmowane w ramach POZNPT:
- Czyste powietrze wokół nas
- Bieg po zdrowie
- konkurs „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”
- Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń
- Światowy Dzień Bez Tytoniu
- Światowy Dzień Rzucania Palenia

POZNPT na lata 2014-2018 - załącznik do pobrania na dole strony 

 

Dokumentem porządkującym zagadnienia prawne dotyczące palenia tytoniu w Polsce jest ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 

 Od 8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 oraz z 2016 r. poz. 960, 1331). Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, tak jak i tradycyjnego tytoniu jest zakazane w miejscach publicznych między innymi na przystankach, w placówkach medycznych oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych. Ustawa wprowadza zakaz udostępniania i sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. W przypadku wątpliwości co do wieku, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego wiek. Nie można sprzedawać e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach i sprzedawać ich na odległość (np. przez Internet). Również obowiązuje zakaz ich promowania i reklamowania. Osobom, które nie będą stosowały się do zakazu palenia w miejscach publicznych grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Zgodnie z Art. 5 ust. 1a „Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia").
 

Na dole strony do pobrania treść raportu pt. „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych” przygotowany przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Sobczaka kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia w Sosnowcu wraz z zespołem.

Marta Pers

Artykuły

Przejdź do -  Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu

Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu

21 maja 2018

W dniu 19.05.2018r. w ramach akcji „Żyć lepiej” zorganizowanej przez Hipermarket Auchan w Swadzimiu pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu we współpracy ze studentami z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny - IFMSA Poland Oddział Poznań utworzyli punkt informacyjno – edukacyjny.

Czytaj więcej o: Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu
Przejdź do - Majówka w Czerwonaku

Majówka w Czerwonaku

16 maja 2018

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu wzięła udział w festynie zorganizowanym w dniu 12 maja 2018 r. na terenie Osiedla Przylesie w Czerwonaku. Na naszym stoisku można było skorzystać z bezpłatnego poradnictwa antynikotynowego i pomiaru CO w wydychanym powietrzu, a także przekonać się jak alkohol wpływa na sprawność psychomotoryczną (ćwiczenia z alkogoglami).

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Majówka w Czerwonaku
Przejdź do - Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.

Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.

15 maja 2018

Dnia 10 maja 2018r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas gimnazjalnych w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń”.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.
Przejdź do - Akcja pod hasłem "Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem"

Akcja pod hasłem "Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem"

23 kwietnia 2018

W ramach akcji pod hasłem „Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem” organizowanej przez Ochotniczą Strażą Pożarną Poznań – Głuszyna, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu w dniu 22 kwietnia 2018r. utworzono punkt informacyjno – edukacyjny dla uczestników imprezy.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Akcja pod hasłem "Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem"

,,Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem”

19 kwietnia 2018

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczne w Poznaniu w ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną Poznań – Głuszyna oraz Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Poznaniu organizują akcję dla seniorów pod hasłem: ,,Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem”.

Spotkanie odbędzie się dnia 22 kwietnia od godz.10.00 do godz. 15.00 w OSP – Poznań- Głuszyna (ul. Głuszyna 141).

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: ,,Niedziela z bezpieczeństwem i zdrowiem”
Przejdź do - Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu w Branżowej Szkole I Stopnia w Buku

Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu w Branżowej Szkole I Stopnia w Buku

20 marca 2018

W dniu 13 marca 2018r. w Branżowej Szkole I Stopnia w Buku zorganizowano dla młodzieży szkolnej punkt informacyjno - edukacyjny. Zainteresowani uczniowie mogli dowiedzieć się jaką zawartość tlenku węgla ma wydychane przez nich powietrze.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu w Branżowej Szkole I Stopnia w Buku
Przejdź do - Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim

Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim

19 lutego 2018

W dniu 16 lutego 2018 roku w zakładzie pracy Auchan w Swadzimiu zorganizowano punkt informacyjno - edukacyjny dla pracowników hipermarketu.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim
Przejdź do - Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP

Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP

16 stycznia 2018

W ramach Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 71 w Poznaniu w dniu 14 stycznia 2018 utworzono punkt informacyjno – edukacyjny dla uczestników imprezy.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP
Przejdź do - Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

3 października 2017

W ramach  Białej Soboty z Powiatem Poznańskim zorganizowanej w dniu 23.09.2017 r.  na terenie Szpitala w Puszczykowie  na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Poznaniu uczestniczono  w działaniach prozdrowotnych.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Biała Sobota z Powiatem Poznańskim
Przejdź do - Festyn dla Seniorów w Lisówkach

Festyn dla Seniorów w Lisówkach

11 września 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Powiatu Poznańskiego na terenie Domu Pomocy Społecznej w  Lisówkach zorganizowano punkt pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Festyn dla Seniorów w Lisówkach

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Marta Pers
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Witczak
Liczba odwiedzin:3402