PROGRAM OGRANICZANIA ZDROWOTNYCH NASTĘPSTW PALENIA TYTONIU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Program określa priorytetowe cele i zadania na lata 2014-2018, na jakich powinny opierać się działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w społeczeństwie polskim. Głównym jego celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy w odniesieniu do czynnego i biernego palenia.

Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia realizuje zadania dotyczące informowania i ostrzegania o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu (Zadanie 4 POZNPT).

Programy i akcje podejmowane w ramach POZNPT:
- Czyste powietrze wokół nas
- Bieg po zdrowie
- konkurs „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”
- Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń
- Światowy Dzień Bez Tytoniu
- Światowy Dzień Rzucania Palenia

POZNPT na lata 2014-2018 - załącznik do pobrania na dole strony 

 

Dokumentem porządkującym zagadnienia prawne dotyczące palenia tytoniu w Polsce jest ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 

 Od 8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 oraz z 2016 r. poz. 960, 1331). Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, tak jak i tradycyjnego tytoniu jest zakazane w miejscach publicznych między innymi na przystankach, w placówkach medycznych oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych. Ustawa wprowadza zakaz udostępniania i sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. W przypadku wątpliwości co do wieku, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego wiek. Nie można sprzedawać e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach i sprzedawać ich na odległość (np. przez Internet). Również obowiązuje zakaz ich promowania i reklamowania. Osobom, które nie będą stosowały się do zakazu palenia w miejscach publicznych grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Zgodnie z Art. 5 ust. 1a „Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia").
 

Na dole strony do pobrania treść raportu pt. „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych” przygotowany przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Sobczaka kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia w Sosnowcu wraz z zespołem.

Marta Pers

Artykuły

Przejdź do - Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim

Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim

19 lutego 2018

W dniu 16 lutego 2018 roku w zakładzie pracy Auchan w Swadzimiu zorganizowano punkt informacyjno - edukacyjny dla pracowników hipermarketu.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu - hipermarket Auchan Swadzim
Przejdź do - Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP

Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP

16 stycznia 2018

W ramach Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 71 w Poznaniu w dniu 14 stycznia 2018 utworzono punkt informacyjno – edukacyjny dla uczestników imprezy.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Punkt informacyjno-edukacyjny w ramach sztabu WOŚP
Przejdź do - Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

3 października 2017

W ramach  Białej Soboty z Powiatem Poznańskim zorganizowanej w dniu 23.09.2017 r.  na terenie Szpitala w Puszczykowie  na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Poznaniu uczestniczono  w działaniach prozdrowotnych.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Biała Sobota z Powiatem Poznańskim
Przejdź do - Festyn dla Seniorów w Lisówkach

Festyn dla Seniorów w Lisówkach

11 września 2017

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Powiatu Poznańskiego na terenie Domu Pomocy Społecznej w  Lisówkach zorganizowano punkt pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Festyn dla Seniorów w Lisówkach
Przejdź do - Dożynki Miejskie w Parku Wilsona

Dożynki Miejskie w Parku Wilsona

28 sierpnia 2017

W dniu 2 września w Parku Wilsona odbyły się Dożynki Miejskie organizowane przez Urząd Miasta Poznania.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Dożynki Miejskie w Parku Wilsona
Przejdź do - Działania w zakładach pracy

Działania w zakładach pracy

28 lipca 2017

W ramach realizacji zadań wynikających z Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw  Palenia Tytoniu w Polsce w dwóch zakładach pracy, w miesiącu lipcu 2017 r. zorganizowano punkty pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Działania w zakładach pracy
Przejdź do - VI Dzień Zdrowia w Koziegłowach

VI Dzień Zdrowia w Koziegłowach

21 czerwca 2017

W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czerwonaku uczestniczyliśmy w VI Dniu Zdrowia, który miał miejsce 10.06.2017 r. przy Szkole Podstawowej w Koziegłowach.

Czytaj więcej o: VI Dzień Zdrowia w Koziegłowach
Przejdź do - Festyn w Parku Rozrywki Rodzinka

Festyn w Parku Rozrywki Rodzinka

26 kwietnia 2017

Dnia 22.04.2017 r. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu brali udział w festynie  „Rodzinka Run 2017” zorganizowanym przez Park Rozrywki Rodzinka w Skórzewie.

Czytaj więcej o: Festyn w Parku Rozrywki Rodzinka
Przejdź do - Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra tytoń 2017

Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra tytoń 2017

4 kwietnia 2017

W dniu 31 marca 2017 r. zorganizowaliśmy szkolenie dla uczniów z trzech poznańskich gimnazjów w ramach projektu Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra tytoń.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra tytoń 2017
Przejdź do - "Dzień bez papierosa” w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu

"Dzień bez papierosa” w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu

2 marca 2017

W dniu 21 lutego 2017 Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu włączyła się w organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu „Dzień bez papierosa”.

Marta Pers
Czytaj więcej o: "Dzień bez papierosa” w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Marta Pers
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Witczak
Liczba odwiedzin:2259