PROFILAKTYCZNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

W ramach Projektu KIK/68 w latach 2012-2016 organizowane były:

- Szkolenia dla kadry medycznej pt. „Skuteczna komunikacja z pacjentem w zakresie ograniczania konsekwencji zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych”.
- Programy edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych i zakładach pracy.
- Kampania społeczna.
- Badania ankietowe pt. „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży”.
- Działania edukacyjne z wykorzystaniem platformy – System Elektronicznego Monitorowania i Promocji Zdrowia (SEMPZ).

Całkowity budżet Projektu wyniósł 4 045 519 CHF (15 195 047 PLN), z czego wartość dofinansowania Projektu przez stronę szwajcarską wynosi 85% i obejmuje kwotę 3 438 691 CHF (12 915 789 PLN), pozostałe 15% w kwocie 606 828 CHF (2 279 258 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.

W ramach kontynuacji Programu Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu realizuje V edycję programu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych „ARS, czyli jak dbać o miłość?” oraz prowadzi dystrybucję materiałów z kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

Program edukacyjny pt.  autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka  dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków, w tym środków zastępczych), adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Powstał w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w zakresie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Wyjątkowość programu polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi.

Link do pobrania materiałów „ARS, czyli jak dbać o miłość?”: https://gis.gov.pl/oswiata/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc-nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-ponadgimnazjalnej-z-zakresu-profilaktyki-uzaleznien/

 

Aleksandra Tymińska

Artykuły

Zaproszenie Głównego Inspektora Sanitarnego do udziału w konkursie "Szkoła wolna od używek"

10 marca 2020

Poniżej do pobrania zaproszenie Głównego Inspektora Sanitarnego do udziału w konkursie "Szkoła wolna od używek".

IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek"

10 lutego 2020

Zapraszamy do udziału IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od używek”. Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów Projektu KIK/68, skierowany jest do szkół ponadpodstawowych, które uczestniczą lub nie uczestniczą w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek"

Podsumowanie VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

18 lipca 2019

W roku szkolnym 2018/2019 do programu przystąpiły 24 szkoły ponadgimnazjalne z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Edukacją objęto 1044 uczniów i 113 rodziców.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Podsumowanie VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Konkurs "Szkoła wolna od używek"

25 lutego 2019

Zapraszamy do udziału w III edycji  ogólnopolskiego konkursu pt. „ Szkoła wolna od używek”.  Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów Projektu KIK/68 pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych, które uczestniczą lub nie uczestniczą w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Konkurs "Szkoła wolna od używek"

VI edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

10 października 2018

Zachęcamy szkoły ponadpodstawowe do realizacji VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: VI edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Opinia o programie "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

18 maja 2018

Informujemy, iż program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” został oficjalnie wpisany do Bazy Programów Rekomendowanych, jako program obiecujący.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Opinia o programie "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

V edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

5 kwietnia 2018

Do V edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" przystąpiło 12 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego.

Informację z realizacji programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”- kwestionariusz dla szkolnego koordynatora wraz z  ankietą zbiorczą oraz ankietami wypełnionymi przez uczniów prosimy przesłać do dnia 12 czerwca 2018 r. na adres: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  w Poznaniu Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: V edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Przejdź do - Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

30 stycznia 2018

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „ Szkoła wolna od używek” na projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Czytaj więcej o: Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

IV edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

4 października 2017

W roku szkolnym 2016/2017 do programu przystąpiło 30 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Edukacją objęto 1046 uczniów i 300 rodziców.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: IV edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-06
Data publikacji:2017-09-06
Osoba sporządzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Liczba odwiedzin:6607

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2017-09-06 07:29:20Tomasz WitczakNA PROŚBĘ H. JANKOWSKIEJPROFILAKTYCZNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM