Wrzesień to czas, kiedy lasy zaczynają tętnić życiem grzybów, co przyciąga amatorów grzybobrania. Jednak w tym pięknym otoczeniu czai się niebezpieczeństwo – kleszcze. Te niewielkie pajęczaki są nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Zanim wyruszysz z koszykiem na grzyby, warto poznać sposoby ochrony przed kleszczami.
Kiedy są najbardziej aktywne?
Kleszcze mają szczyt aktywności w dwóch okresach: od maja do czerwca oraz od września do października. W cieplejsze dni mogą żerować nawet w niskich temperaturach. Największą aktywność wykazują rano, od pierwszej rosy do południa, oraz późnym popołudniem, od godziny 16:00 do zmierzchu. Warto pamiętać, że w temperaturze poniżej 4°C kleszcze stają się mniej aktywne.
Gdzie szukać kleszczy?
Kleszcze można spotkać w różnych miejscach, takich jak:
- obrzeża lasów,
- łąki nadrzeczne,
- polany i bagna,
- wysokie trawy,
- przydomowe ogródki,
- miejskie parki.
Dlaczego kleszcze są groźne?
Kleszcze są niebezpieczne ze względu na przenoszone choroby. Borelioza, wywołana przez bakterie, objawia się pierścieniowym zaczerwienieniem w miejscu ukąszenia. W późniejszym etapie mogą wystąpić objawy takie jak przewlekłe zmęczenie, gorączka i bóle mięśniowe. Ważne jest szybkie usunięcie kleszcza, ponieważ ryzyko zakażenia rośnie po 36 godzinach od ukąszenia.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to wirusowa choroba, która w początkowym stadium może być mylona z innymi schorzeniami. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 7-14 dniach od ukąszenia i obejmują gorączkę oraz bóle głowy. Druga faza może prowadzić do poważnych powikłań, a jedynym sposobem na zapobieganie KZM są szczepienia ochronne.
Jak się chronić przed kleszczami?
Przed wyjściem do lasu warto zadbać o odpowiednie ubranie:
- Koszulę z długim rękawem,
- Długie spodnie,
- Zakryte buty,
- Nakrycie głowy.
Ubrania można spryskać repelentem. Kleszcze nie widzą, więc kolor odzieży nie ma znaczenia, ale jasne ubranie ułatwia dostrzeganie kleszczy. Po powrocie do domu warto dokładnie sprawdzić ciało, szczególnie w miejscach, gdzie kleszcze najczęściej się osiedlają, takich jak szyja, skóra głowy, pachy czy zgięcia stawowe.
W przypadku ukąszenia, należy szybko usunąć kleszcza za pomocą pęsety lub specjalnego narzędzia, upewniając się, że usunięty został w całości. Miejsce po ukąszeniu warto zdezynfekować i monitorować przez kilka dni.
Co robić w razie objawów zakażenia?
Jeśli po ukąszeniu kleszcza pojawią się jakiekolwiek objawy, takie jak rumień, gorączka czy bóle głowy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W trosce o zdrowie swoje i bliskich, pamiętaj o szczepieniach ochronnych jako najskuteczniejszej metodzie obrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: Zaszczep się w wiedzy.
Chroń siebie i swoich bliskich przed zagrożeniem kleszczy – to naprawdę może uratować zdrowie!
fot. ArturGórecki, pixabay